Ray-Ban Justin RB4165 865/8S 55
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
The world-renowned Ray-Ban is legendary in among sunglasses brands. Ray-Bans guarantee high quality, timeless design and sharp optics, and are available in a large variety of shapes and colours. Many iconic Ray-Ban sunglasses are popular with celebrities who helped make them famous all around the world.
Models from the Justin collection have a classic Wayfarer shape.
Ray-Ban Justin RB4165 865/8S 55 are unisex sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The brown colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and light brown, black or dark blonde hair.
- Square sunglasses frames are an ideal choice for those with a round, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of nylon, which is flexible, durable and comfortable.
- The original lenses can be replaced with customised lenses of various types, with or without prescription.
Sunglasses lens
- The blue lenses enhance contrast and minimize reflections. For tennis players, the lenses help emphasize colour contrast of the ball against various backgrounds.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- Polarised lenses offer perfect vision, eliminate unwanted reflections and protect your eyes from ultraviolet radiation. They improve resolution, depth of field and focus. Polarised sunglasses filter out reflected white light, which makes them particularly useful for driving, cycling, skiing and fishing. These lenses are equally fashionable and suitable for everyday wear.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 2 sun filter (light transmission 18 – 43% ). They are slightly lighter tinted than usual and are suitable for medium sun radiation and casual wear.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
132 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | Yes |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Medium dark filter suitable for normal summer days — filter category 2 |
| Lens colour: | Blue |
| Lens height: | 42 mm |
| Lens width: | 55 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Square |
| Frame colour: | Brown |
| Frame material: | Nylon |
| Size: | M |
| Width: | 132 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 16 mm |
| Weight: | 120 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Ray-Ban |
| Use: | Fashion |
| Code: | RB4165 865/8S 55 |
| Prescription available: | Yes |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Ray-Ban Justin RB4165 865/8S 55