Valentino VG0024O 006 58
Lentiamo uses top-quality lenses
-
Resistant coating
We add a free anti-reflective treatment to every pair of lenses. The coating prevents unwanted glare and protects against scratches, water, dust and smudges, so you can easily clean your glasses.
-
Clear, solid, lightweight
Our lenses are made of high-quality materials which offer excellent optics, durability and comfort.
-
UV protection
Our lenses offer up to 100% protection from the sun’s harmful UV rays.
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Prescription glasses customised and dispatched within 6 working days.
-
Free delivery
For orders over £59.
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Prescription glasses customised and dispatched within 6 working days.
For orders over £59.
Product description
Valentino is the royal brand of Italian haute couture - a high fashion that puts the biggest emphasis on quality, material, and workmanship. Each pair of glasses is made with careful attention to detail and influenced by the colours and textures of other Valentino products that can be easily combined with them. Valentino glasses are popular for their modern design and a wide range of shapes, styles, and colours.
Valentino VG0024O 006 58 are women's glasses.
Glasses frame
- The brown colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and light brown, black or dark blonde hair.
- Rectangle frames are an ideal choice for those with an oval or round face shape.
- The frame of the glasses is made of high-quality plastic, which offers great durability and comfort.
- Full-rims are the most common frames. They will elevate your style with their noticeable design. They are sturdy, durable and fully enclose the lenses, protecting them from damage. This type of frame is suitable for all lenses, including thicker ones with higher optical powers.
Accessories
- We deliver the glasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for glasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the full glasses range to find more styles or check out our glasses guide if you need help choosing.
This is a medical device. Read instructions before use.
Product specifications
138 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Lens height: | 41 mm |
| Lens width: | 58 mm |
| Frame | |
| Frame shape: | Rectangle |
| Frame type: | Full rim |
| Frame colour: | Brown |
| Frame material: | Plastic |
| Width: | 138 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 14 mm |
| Weight: | 175 g |
| Adjustable nose pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Clip-on: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Women |
| Category: | Prescription glasses |
| Brand: | Valentino |
| Code: | VG0024O 006 58 |
Comments about Valentino VG0024O 006 58