Meller Kena Tigris Yellow
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over £59.
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Glasses dispatched within 3 working days.
For orders over £59.
Product description
Sunglasses from Meller combine modern design with exotic looks. The inspiration for the brand name and logo is the largest chameleon in Africa – the Meller. The colours of the Meller sunglasses are meant to remind the wearer of the beautiful colouring of chameleons and the most beautiful places in the African continent. Creativity and originality are the driving force of this Barcelona-based fashion brand.
Meller Kena Tigris Yellow are unisex sunglasses.
Sunglasses frame
- The brown colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and light brown, black or dark blonde hair.
- Pilot sunglasses frames are an ideal choice for those with a square, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of durable propionate, which is lightweight, hypoallergenic and comfortable.
Sunglasses lens
- Brown lenses slightly block blue light, filter reflections and ensure clearer vision. They are versatile and recommended for people with myopia.
- The polarised lenses with TAC technology (Tri Acetate Cellulose) provide amazing visual clarity and are very scratch-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 1 sun filter (light transmission 43 – 80% ). They are very lightly tinted and are suitable for weaker sunlight, or for wind and dust protection.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
134 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Very lightly coloured lenses for partly cloudy days — filter category 1 |
| Lens colour: | Brown |
| Lens height: | 48 mm |
| Lens width: | 56 mm |
| Lens material: | TAC |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Pilot |
| Frame colour: | Brown |
| Frame material: | Propionate |
| Size: | M |
| Width: | 134 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 17 mm |
| Weight: | 150 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Meller |
| Use: | Fashion |
| Code: | Tigris Yellow |
| Prescription available: | No |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Meller Kena Tigris Yellow