Izipizi Sun Junior #D Tortoise (for age 7 - 11 years) Sun Junior 7-11Y #D Tortoise
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over £59.
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Glasses dispatched within 3 working days.
For orders over £59.
Product description
Izipizi is a young and playful French brand which combines unique style, original colour combinations, and functional technologies. Izipizi offers light, comfortable and trendy sunglasses for the whole family and different occasions for affordable prices. Designer sunglasses by Izipizi are manufactured according to a strict set of specifications to ensure they are safe. The Baby line for the youngest children doesn’t include BPA and is hypoallergenic. To determine the correct size of the glasses, we recommend that you always measure the parameters according to the figure below, especially for children's glasses.
Izipizi Sun Junior #D Tortoise (for age 7 - 11 years) are children's sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The brown colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and light brown, black or dark blonde hair.
- Round sunglasses frames are an ideal choice for those with a square or oval face shape.
- The frame of the sunglasses is made of eco-polyamide. This material is a new class of bioplastics derived from renewable resources such as natural fats and oils. Eco-polyamide is a more environmentally friendly alternative to common frame materials and contributes to environmental protection.
- Spring hinges allow the glasses' arms to move over 90°, which increases comfort. The frames are also more damage-resistant and maintain the right fit longer.
- The original lenses can be replaced with customised lenses of various types, with or without prescription.
Sunglasses lens
- The grey lenses reduce the intensity of light without affecting contrast or distorting colours.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- Polarised lenses offer perfect vision, eliminate unwanted reflections and protect your eyes from ultraviolet radiation. They improve resolution, depth of field and focus. Polarised sunglasses filter out reflected white light, which makes them particularly useful for driving, cycling, skiing and fishing. These lenses are equally fashionable and suitable for everyday wear.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
120 mm Width
134 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | Yes |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Grey |
| Lens height: | 38 mm |
| Lens width: | 42 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Round |
| Frame colour: | Brown |
| Frame material: | Eco-friendly - Eco-polyamide |
| Size: | XS |
| Width: | 120 mm |
| Temple length: | 134 mm |
| Bridge width: | 22 mm |
| Weight: | 120 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | Yes |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Children |
| Age: | 7 - 11 years |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Izipizi |
| Use: | Fashion |
| Code: | Sun Junior 7-11Y #D Tortoise |
| Prescription available: | Yes |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Izipizi Sun Junior #D Tortoise (for age 7 - 11 years)