Bottega Veneta BV1126S 006 58
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over £59.
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Glasses dispatched within 3 working days.
For orders over £59.
Product description
Bottega Veneta is an Italian brand that puts emphasis on top quality while respecting the tradition and individuality of each wearer. Bottega Veneta combines sophisticated craft with functional innovations and a unique luxury. The collection of sunglasses is refined, sophisticated, and timeless.
Bottega Veneta BV1126S 006 58 are men's sunglasses.
Sunglasses frame
- The gold colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and dark brown hair.
- Rectangle sunglasses frames are an ideal choice for those with an oval or round face shape.
- The frame of the sunglasses is made of metal, which holds its shape well and offers high stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- The yellow lenses enhance contrast, for example in fog or when watching objects against the sky.
- The sunglasses have gradient lenses that are tinted darker on their upper half.The dark tint at the top helps filter direct sunlight and the lighter tint at the bottom ensures sufficient visibility. This lens treatment provides better visual orientation and is ideal when driving because it allows clearer vision in the lower part of the lens while reducing glare from above.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 1 sun filter (light transmission 43 – 80% ). They are very lightly tinted and are suitable for weaker sunlight, or for wind and dust protection.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
133 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | Yes |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Very lightly coloured lenses for partly cloudy days — filter category 1 |
| Lens colour: | Yellow |
| Lens height: | 39 mm |
| Lens width: | 58 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Rectangle |
| Frame colour: | Gold |
| Frame material: | Metal |
| Size: | M |
| Width: | 133 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 15 mm |
| Weight: | 220 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Men |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Bottega Veneta |
| Use: | Fashion |
| Code: | BV1126S 006 58 |
| Prescription available: | No |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Bottega Veneta BV1126S 006 58