Armani Exchange 0AX2054S 609980 57
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Authorised reseller
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
-
All frames in stock
Glasses dispatched within 3 working days.
-
Free delivery
For orders over £59.
We exclusively sell eyewear from renowned brands.
Glasses dispatched within 3 working days.
For orders over £59.
Product description
The popular Italian Armani Exchange brand is the synonym of timelessness, uniqueness, and modern design. The collection of sunglasses is made from top quality materials with a strong emphasis on detail and it was designed for a young generation. Every fashion enthusiast will choose from this affordable collection of Armani Exchange sunglasses.
Armani Exchange 0AX2054S 609980 57 are men's sunglasses.
Sunglasses frame
- The blue colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and light brown, black or light blonde hair.
- Pilot sunglasses frames are an ideal choice for those with a square, oval or triangular face shape.
- The frame of the sunglasses is made of metal, which holds its shape well and offers high stability.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Sunglasses lens
- The blue lenses enhance contrast and minimize reflections. For tennis players, the lenses help emphasize colour contrast of the ball against various backgrounds.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Accessories
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
141 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Blue |
| Lens height: | 43 mm |
| Lens width: | 57 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Pilot |
| Frame colour: | Blue |
| Frame material: | Metal |
| Size: | L |
| Width: | 141 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 17 mm |
| Weight: | 90 g |
| Adjustable nose-pad: | Yes |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | No |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Men |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Armani Exchange |
| Use: | Fashion |
| Code: | 0AX2054S 609980 57 |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Armani Exchange 0AX2054S 609980 57