Zero-Seven Refreshing 80 ml with case (bonus)
A clear choice for optimal vision
We have unique advantages
-
Loyalty program
From your first purchase you get bonus points which can be exchanged for free gifts.
-
Free delivery
Free shipping for orders over £59. For orders of lower value you can use delivery services from £2.90
-
365 day guarantee
Guaranteed replacement lenses if you change the prescription.
From your first purchase you get bonus points which can be exchanged for free gifts.
Free shipping for orders over £59. For orders of lower value you can use delivery services from £2.90
Guaranteed replacement lenses if you change the prescription.
Details of Zero-Seven Refreshing 80 ml with case (bonus)
Zero-Seven Refreshing is a multi-purpose solution containing Hypromellose (HPMC) and D-sorbitol. HPMC, a humectant, which creates a moist coating between the contact lens and eye is released gradually, and so complements and protects the tear film. D-sorbitol prevents drying of contact lenses. NO RUB allows dirt removal, disinfection and protein deposit removal without mechanical lens cleaning.
Product details
| Specifications | |
|---|---|
| Weight: | 137 g |
| Total volume: | 80 ml |
| Preservatives: | Polyhexamethylene |
| Usage | |
| Type: | Multi-purpose |
| For hard lenses: | No |
| For soft lenses: | Yes |
| Travel: | Yes |
| Expiration: | At least 21 months |
| Period after opening: | 3 months |
| Accessories | |
| Cases in a package: | 1 |
| Other | |
| Case volume: | 2 x 3.9 ml |
Jacci G.