Tom Ford Caine 02 FT1280 52N 53 FT1280/S 52N 53
Currently we are not selling this product.
You might also like
Product description
Sunglasses by Tom Ford embody perfect design, elegance and a unique style. Tom Ford is one of the icons of current fashion industry and his typical emphasis on detail, unique style and selection of best quality materials make this sunglasses collection exceptional.
Tom Ford Caine 02 FT1280 52N 53 are unisex sunglasses.
See how you look in these sunglasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Sunglasses frame
- The brown colour of the frame perfectly matches a warm skin tone and light brown, black or dark blonde hair.
- Square sunglasses frames are an ideal choice for those with a round, oval or triangular face shape.
- The frame of bio-based sunglasses is created with biotechnology, which offers a more environmentally friendly alternative to common frame materials by reducing the use of non-sustainable plastics. The frame is made of materials that have a lower carbon footprint and are much more environmentally friendly.
Sunglasses lens
- The green lenses reduce the intensity of light without affecting contrast or distorting colours.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 3 sun filter (light transmission 8 – 18% ). They are suitable for intense sun exposure on the beach or in the city.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
146 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | No |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Dark filter suitable for intensive sun rays — filter category 3 |
| Lens colour: | Green |
| Lens height: | 43 mm |
| Lens width: | 53 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Square |
| Frame colour: | Brown |
| Frame material: | Eco-friendly - Bio-based |
| Size: | L |
| Width: | 146 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 19 mm |
| Weight: | 300 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Tom Ford |
| Use: | Fashion |
| Code: | FT1280/S 52N 53 |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Tom Ford Caine 02 FT1280 52N 53