Horsefeathers Archie Bike AM219A
We do not sell this product anymore.
You might also like
Product description
Horsefeathers is a popular sports brand with roots in snowboard culture, and known for its original and stylish streetwear fashion. The sunglasses collection combines modern design with everyday functionality and active lifestyle needs. Horsefeathers sunglasses perfectly complement any outfit, whether for sports or leisure.
Horsefeathers Archie Bike AM219A are unisex sunglasses.
Sunglasses frame
- The black colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and light blonde, light brown or black hair.
- Rectangle sunglasses frames are an ideal choice for those with an oval or round face shape.
- The frame of the sunglasses is made of hypoallergenic Grilamid TR90 material, which is lightweight and highly flexible to provide a more individual fit.
Sunglasses lens
- The green lenses reduce the intensity of light without affecting contrast or distorting colours.
- The lenses are made of plastic which is lightweight and crack-resistant.
- Mirrored lenses are characterised by a highly reflective surface, which reduces the amount of light that enters the eye. This feature makes mirrored sunglasses extremely suitable for very bright days or glaring environments like ski slopes. Mirroring provides great visual comfort but can slightly distort colour perception.
- The shades have UV 400 protection, which provides 100% protection from sunlight. The lenses feature a category 2 sun filter (light transmission 18 – 43% ). They are slightly lighter tinted than usual and are suitable for medium sun radiation and casual wear.
Accessories
- We deliver the sunglasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for sunglasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the sunglasses range to find more styles from popular brands.
Product specifications
137 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Polarised: | No |
| Mirrored: | Yes |
| Gradient: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens permeability & Filter category: | Medium dark filter suitable for normal summer days — filter category 2 |
| Lens colour: | Green |
| Lens height: | 53 mm |
| Lens width: | 72 mm |
| Lens material: | Plastic |
| UV filter 400: | Yes |
| Frame | |
| Frame shape: | Rectangle |
| Frame colour: | Black |
| Frame material: | Grilamid TR90 |
| Size: | M |
| Width: | 137 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 16 mm |
| Weight: | 125 g |
| Adjustable nose-pad: | No |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Unisex |
| Category: | Sunglasses |
| Brand: | Horsefeathers |
| Use: | Sport |
| Sport: | Golf, Running, Hiking |
| Code: | Archie Bike AM219A |
We're on Instagram!
Find your face shape and the right sunglasses
Comments about Horsefeathers Archie Bike AM219A