Armani Exchange 0AX1064 6003 56
Currently we are not selling this product.
You might also like
Lentiamo uses top-quality lenses
-
Resistant coating
We add a free anti-reflective treatment to every pair of lenses. The coating prevents unwanted glare and protects against scratches, water, dust and smudges, so you can easily clean your glasses.
-
Clear, solid, lightweight
Our lenses are made of high-quality materials which offer excellent optics, durability and comfort.
-
UV protection
Our lenses offer up to 100% protection from the sun’s harmful UV rays.
Product description
The popular Italian Armani Exchange brand is the synonym of timelessness, uniqueness and modern design. The collection of glasses is made from top quality materials with a strong emphasis on detail and it was designed for a young generation. Every fashion enthusiast will choose from this affordable collection of Armani Exchange glasses.
Armani Exchange 0AX1064 6003 56 are men's glasses.
See how you look in these glasses with Lentiamo’s Virtual Try-On feature.
Glasses frame
- The black colour of the frame perfectly matches a cool skin tone and light blonde, light brown or black hair.
- Rectangle frames are an ideal choice for those with an oval or round face shape.
- The frame of the glasses is made of metal, which holds its shape well and offers high stability.
- Rimless or drill-mount frames consist of nose pads, hinges and temple arms. They are lightweight, elegant and often have lenses with a wide field of vision. Rimless frames are only suitable for thin, high-index lenses over 1.5 or those made from Trivex.
- Adjustable nose pads allow for gentle alteration of the position and fit of your glasses to provide higher comfort. Nose pad adjustment should always be done by an experienced optician to prevent damage or breaking.
Accessories
- We deliver the glasses in their original case. The colour of the case and its design may vary.
- The cloth supplied is ideal for cleaning and caring for glasses. Some models may come with a fabric bag instead of a cloth.
Explore the full glasses range to find more styles or check out our glasses guide if you need help choosing.
This is a medical device. Read instructions before use.
Product specifications
132 mm Width
145 mm Temple length
| Lens | |
|---|---|
| Lens height: | 35 mm |
| Lens width: | 56 mm |
| Frame | |
| Frame shape: | Rectangle |
| Frame type: | Rimless |
| Frame colour: | Black |
| Frame material: | Metal |
| Size: | M |
| Width: | 132 mm |
| Temple length: | 145 mm |
| Bridge width: | 17 mm |
| Weight: | 80 g |
| Adjustable nose pad: | Yes |
| Spring hinge: | No |
| Accessories | |
| Case: | Yes |
| Cleaning cloth: | Yes |
| Other | |
| Gender: | Men |
| Category: | Prescription glasses |
| Brand: | Armani Exchange |
| Code: | 0AX1064 6003 56 |
Raj S.
Thank you for your comment.
Sure, we can do that. The frames are currently out of stock, but we can order them from the manufacturer. They can be at our optical store in about 2 weeks.
Would you want us to do that?
Best regrads,
Lentiamo Team.